Przecinarka – czym jest i do czego służy?

Przecinarka – czym jest i do czego służy?

Przecinarka jest urządzeniem pozwalającym na obróbkę materiału o dużej twardości i wytrzymałości takiego jak na przykład metal. Są dwa podstawowe rodzaje przecinarek do metalu: taśmowa oraz tarczowa. Różnią się one przede wszystkim materiałem, który jest używany w urządzeniu do przecięcia metalu, a także ceną, jakością wykonania oraz precyzją.

Przecinarki taśmowe

Przecinarka używana przez mężczyznę do tworzenia rzeźbyPrzecinarki taśmowe  są mało dokładnie wykonane, a także są mało wszechstronne, dlatego ich cenna jest mniejsza niż cena pozostałych przecinarek. Taki rodzaj przecinarek używa się do prac wymagających szczególnej precyzji, a zarazem takich, które nie są zbyt skomplikowane. W tym przypadku materiałem tnącym jest taśma zębata, która przesuwa się za pomocą dwóch kół obracających się współbieżnie. Wąskie ostrze taśmy sprzyja wycinaniu skomplikowanych i nieregularnych kształtów, można wykonać też cięcia po linii prostej.

Przecinarki tarczowe

Przecinarki tarczowe  są urządzeniami bardzo uniwersalnymi. Są one bardzo dokładnie wykonane, dlatego są nieco droższe od przecinarek taśmowych. Używa się ich przy pracach, gdzie dokładność i precyzja nie są, aż tak istotne, lecz samo urządzenie nie może być zbyt często wykorzystywane. Przecinarki tarczowe są bardzo głośne podczas pracy, a przecinanie metalu tym urządzeniem powoduje powstanie iskier i kurzu. Ze względu na prostą konstrukcję, takie urządzenia wykonywane są w gospodarstwach domowych. Jednak nie posiadają one wtedy osłon i zabezpieczeń, co jest powodem wielu wypadków.

Przecinarki do metalu Bomar-poland.com.pl dostępne na rynku różnią się także rodzajem zasilania oraz sposobem mocowania przecinarki. Dostępne są urządzenia zasilane elektrycznie oraz spalinowo. Przecinarka elektryczna może być używana w pomieszczeniu, ale jest zależna od zewnętrznego źródła prądu. Silniki w takich urządzeniach są słabsze niż w przypadku urządzeń spalinowych. Przecinarki spalinowe nie są zależne od zewnętrznego źródła zasilania. Jednak ze względu na wydalane przez maszynę opary nie mogą być stosowane w pomieszczeniach. W zależności od rodzaju wykonywanego projektu, musimy wybrać sposób montażu przecinarki. Przecinarkę ręczną lepiej wybrać, wtedy kiedy projekt nie jest zbyt skomplikowany. Natomiast kiedy projekt wymaga precyzji lepiej wybrać przecinarkę stołową.

Comments are closed.