5 narzędzi niezbędnych w zakładzie ślusarskim
Obróbka metalu skrawaniem to jedna z najważniejszych technik, jakie wykorzystywane są w dzisiejszym świecie. Do jej wykonania należy wybrać odpowiednie narzędzia ślusarskie. W ten sposób powstają metalowe detale o różnym zastosowaniu, między innymi części maszyn używanych w produkcji. Dlatego właśnie większe i mniejsze zakłady ślusarskie zawsze znajdowały i znajdować będą swoich klientów. Są całkowicie niezbędne – zarówno do wytwarzania maszyn, jak i ich późniejszej naprawy (wykonywanie części zamiennych). Zakład ślusarski nie może jednak obejść się bez odpowiednich narzędzi ślusarskich. Oto pięć najważniejszych z nich.
Tokarka
Jedną z najważniejszych technik stosowanych we współczesnym ślusarstwie jest toczenie, do którego służy właśnie tokarka. Umocowany w tokarce detal wprawiany jest w bardzo szybki ruch obrotowy. Do usuwania kolejnych warstw materiału używane są nieruchome noże tokarskie w różnych kształtach i rozmiarach. Jak zatem łatwo się domyślić, toczenie pozwala na wykonanie jedynie przedmiotów o okrągłym przekroju, aczkolwiek możliwości są w tym zakresie bardzo duże, dlatego tokarka pozostaje jednym z najważniejszych narzędzi stosowanych w ślusarstwie.
Frezarka
Frezarka jest to urządzenie, przy pomocy którego wykonywane jest frezowanie. Jest to rodzaj obróbki metali skrawaniem, który najłatwiej wyjaśnić w porównaniu do toczenia. Tutaj obrabiany detal pozostaje nieruchomy. Obraca się natomiast robocza końcówka frezarki. Ten rodzaj maszyny do metalu jest dziś zdecydowanie jednym z najpowszechniej wykorzystywanych urządzeń w przemysłowej produkcji. Najważniejszą cechą frezowania jest to, że można przy jego pomocy wykonać detale o dowolnych kształtach. Nowoczesne frezarki to niezwykle precyzyjne, sterowane komputerowo urządzenia, które pozwalają na wykonanie nawet najbardziej złożonych, metalowych detali.
Pilniki
Bardzo prostym, ale ważnym urządzeniem stosowanym w ślusarstwie jest pilnik. Jest to po prostu wydłużona sztaba bądź pręt wykonany z twardej stali. Powierzchnia pilnika pokryta jest wielką ilością drobnych i nieregularnych ostrzy, które po przeciągnięciu po powierzchni obrabianego detalu zdzierają z niego górną warstwę. Wióry, które pozostawia pilnik, są również drobne i nieregularne. Stosując pilniki różnych rozmiarów, kształtów i właściwości, można osiągnąć różnorodne efekty – od szybkiego nadawania kształtu detalowi, po jego wygładzanie.
Gwintowniki i narzynki
Bardzo ważnym zadaniem ślusarstwa jest wykonywanie gwintów, które służą przede wszystkim do łączenia ze sobą różnych części metalowych. Służą do tego gwintowniki i narzynki. Pierwszych z nich używa się do wycinania gwintów wewnętrznych (wewnątrz detalu, na przykład rury, czy nakrętki), a drugich do wykonywania gwintów zewnętrznych. W użyciu są narzędzia gwintujące ręczne, a także większe, zautomatyzowane maszyny.
Stół ślusarski
Ślusarstwo to nie tylko nowoczesne maszyny, które działają automatycznie i sterowane są komputerowo. To również w dalszym ciągu ręczna praca prostymi narzędziami. Wymaga to jednak odpowiedniego stanowiska pracy, wyposażonego w różne narzędzia ślusarskie – imadła, uchwyty i wiele innych. Do tego właśnie używane są profesjonalne stoły ślusarskie, skonstruowane tak, by można było wykonywać na nich wszystkie prace związane z obróbką metali skrawaniem.