Frezowanie części metalowych – zasady bezpieczeństwa
Frezowanie metalu jak powszechnie wiadomo nie jest prostym zadaniem nawet wtedy, gdy korzysta się z wysokiej jakości sprzętu. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które chcą nieco bliżej zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa podczas obróbki metali.
Dokładne sprawdzenie sprzętu
Przed uruchomieniem wrzecion frezarki należy oczywiście dokładnie sprawdzić stan techniczny obrabiarki. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić poszczególne osłony śruby, które odpowiedzialne są za mocowanie frez i trzpieni frezarki. Skontrolować należy także specjalne osłony, które zabezpieczają przed przypadkowym dotknięciem przez operatora. Przy pierwszym uruchomieniu nowego sprzętu należy oczywiście dokładnie zapoznać się z dokumentacją techniczną podaną przez producenta. Doświadczony mechanik powinien systematycznie sprawdzać działanie urządzeń sterujących, czy też cały obieg smarowania.
Frezowanie metalu – zasady bezpieczeństwa, które trzeba znać
Frezowanie za pomocą nowoczesnych frezarek CNC wymaga bardzo dużego zapotrzebowania na energię elektryczną. Przy frezowaniu części metalowych pamiętać należy o tym, że sprzęt dość szybko się nagrzewa i generuje dość wysokie napięcie. Jeżeli istnieje taka możliwość to w żadnym wypadku nie można doprowadzić do odłączenia sprzętu od dostawy energii elektrycznej. Zadbać należy nie tylko o sprzęt frezujący, ale również o porządek na miejscu pracy. Na stole frezarki CNC nigdy nie powinny znajdować się przypadkowe narzędzia. Jeżeli chodzi o nadmiar wiórów, to usuwać je można wyłącznie za pomocą odpowiednich narzędzi ręcznych.
Podstawow
e zasady pracy operatora frezarki
Przy frezowaniu metali należy korzystać wyłącznie z ostrzy, które zaprojektowane zostały właśnie do obróbki określonych materiałów. Obrabiane produkty należy stabilnie zamocować w narzędziu. Jeżeli konieczne jest pomiarowanie zmian, to niezbędne jest oczywiście zatrzymanie obrabiarki. Naprawą i konserwacją frezarki mogą zajmować się wyłącznie upoważnione osoby. Czyszczenie i ewentualne naprawy dokonuje się oczywiście po odłączeniu obrabiarki od prądu. Aktualne przepisy BHP bardzo dokładnie regulują odzież pracownika, który odpowiada za obróbkę metalu.
Odpowiednie wyposażenie obrabiarki
Na bezpieczeństwo duży wpływ ma również wyposażenie obrabiarki. Nowoczesne maszyny do obrabiania powinny posiadać nie tylko powyżej opisane osłony, ale również łatwo dostępny wyłącznik mechanizmu, czy też specjalne sygnalizatory (świetlne i dźwiękowe). Ogromną rolę odgrywają również uchwyty stabilizujące obrabiany przedmiot, dzięki którym frezowanie części metalowych jest o wiele bezpieczniejsze. Na samym końcu warto wspomnieć o sprawnym hamulcu, który umożliwi błyskawiczne zatrzymanie sprzętu. Na wysoką jakość pracy i prawidłowe użytkowanie obrabiarki największy wpływ mają nie tylko zastosowane systemy zabezpieczając, czy też przestrzeganie regulaminu. Ogromną rolę odgrywają również odpowiednie kwalifikacje zawodowe całego zespołu, dlatego też tym bardziej pamiętać należy o systematycznych szkoleniach.
Zobacz także: 5 narzędzi niezbędnych w zakładzie ślusarskim