
Mechaniczna obróbka metalu – rodzaje obrabiarek przemysłowych
Metal to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych we współczesnym przemyśle. Trudno znaleźć inne tworzywo, które oferowałoby podobne parametry pod względem twardości, plastyczności oraz wytrzymałości. Dzięki wysokiej odporności metale są wykorzystywane podczas budowy statków, samochodów i samolotów, a możliwość przewodzenia napięcia uczyniła z nich niezbędny element mikroprocesorów oraz urządzeń elektronicznych.
Mechaniczna obróbka metalu – czym jest?
Termin ten pokrywa liczne procesy, których celem jest zmiana kształtu, właściwości fizykochemicznych oraz wymiarów elementów metalowych poprzez oddzielanie, cięcie, skrawanie lub wywieranie nacisku za pomocą maszyny. Obróbka tego typu jest często przeprowadzana w połączeniu z innymi rodzajami kształtowania np. z wykorzystaniem wysokiej temperatury lub czynników chemicznych. Mechaniczną obróbkę zazwyczaj dzieli się ze względu na rodzaj wykonywanej czynności:
- cięcie – rozdzielanie materiału na części;
- gięcie i tłoczenie – zmiana kształtu elementu;
- skrawanie – usuwanie niepożądanych fragmentów, które obejmuje wiercenie, toczenie, frezowanie i szlifowanie;
- walcowanie oraz prasowanie – mające na celu zmianę grubości i gęstości obrabianego materiału;
- kucie.
Obrabiarki przemysłowe – jakie narzędzia są najczęściej stosowane do obróbki metalu?
- Przecinarki taśmowe do metalu – to najpopularniejsze narzędzia przeznaczone do cięcia metalu. Maszyny tego typu umożliwiają sprawną obróbkę pojedynczych części, profili, płaskowników, prętów czy rur, a także całych pakietów części jednocześnie. Dzięki regulowanej głowicy można przeprowadzić cięcie pod wybranym kątem, co dodatkowo zwiększa uniwersalność przecinarek taśmowych.
- Prasy do metalu oraz prasy krawędziowe – stanowią podstawowe wyposażenie warsztatu, który prowadzi plastyczną obróbkę metalu. Maszyny te umożliwiają przeprowadzenie zautomatyzowanego gięcia według wskazanych wytycznych za pomocą zróżnicowanych stempli oraz matryc.
- Tokarki i frezarki – narzędzia tego typu służą do nadawania obrabianej części dowolnego kształtu poprzez skrawanie. Tokarka wykorzystywana jest zazwyczaj do pracy z bryłami, podczas gdy frezarka przeważnie operuje na płaskich powierzchniach – choć nie jest to reguła. Odmienna jest również metoda skrawania. Tokarka posiada nieruchomy nóż, który zostaje przyłożony do obracanej części, natomiast frez jest wieloostrzowym narzędziem wprawianym w ruch obrotowy, dzięki czemu jest w stanie dokonać obróbki unieruchomionego elementu.
- Walcarki – to zespół urządzeń o zintegrowanym napędzie głównym, który służy do napędzania walców, które dokonują obróbki przepuszczanego między nimi materiału. W zależności od przeznaczenia można wyróżnić walcarki do pracy na gorąco i zimno, modele chłodzące, ciągnące, wyginające, prostujące, a także przeznaczone do pracy z rurami lub kształtownikami.
- Dłutownice – maszyny te dokonują obróbki wiórowej z użyciem dłutaka (noża dłutowniczego), który wykonuje ruch posuwisto-zwrotny. Dzięki temu powstaje rowek o jednakowym profilu, co jest niezbędnym etapem produkcji m.in. zazębień sprzęgowych, otworów kształtowych lub rowków wielowypustowych.
Przeczytaj także: Przecinarki. Rodzaje i zastosowanie. Jak wybrać odpowiednią?