Obsługa pilarki taśmowej – na co zwrócić uwagę?

Obsługa pilarki taśmowej – na co zwrócić uwagę?

Pilarki taśmowe to poręczne i wygodne elektronarzędzia, które znajdują zastosowanie w zakładach przemysłowych i firmach budowlanych. Ze względu na praktyczność i uniwersalność, wykorzystywane są również w warunkach domowych. Aby piła taśmowa dobrze spełniała swoje zadanie, należy zadbać o jej bezpieczną i prawidłową obsługę.

Zastosowanie i rodzaje pilarek taśmowych

Pilarki taśmowe wykorzystywane są do obróbki średniej wielkości elementów wykonanych z różnych materiałów, przede wszystkim metalu oraz drewna. Jako element tnący służy w tego typu urządzeniach taśma zębata, którą w ruch wprawiają koła lub bloczki zlokalizowane w obudowie narzędzia. Piły taśmowe mogą mieć konstrukcję ręczną lub stacjonarną. Te pierwsze posiadają zwykle napęd z silnikiem elektrycznym oraz taśmę, której prędkość przesuwu wynosi ok. 180m/min. Ze względu na małą odległość elementu tnącego od obudowy, wykorzystywane są głównie do obróbki materiałów o niedużej średnicy. Modele stacjonarne są większe, cięższe i mocniejsze, przez co należą do urządzeń bardziej specjalistycznych i zaawansowanych. Narzędzia te doskonale radzą sobie z cięciem wielu materiałów konstrukcyjnych – np. pustaków i bloków betonowych.

Obsługa pilarki taśmowej

Aby obsługiwać przecinarkę taśmową, nie trzeba posiadać specjalnych uprawnień. Kluczowe znaczenie ma jednak stosowanie się do wytycznych, które zawarto w instrukcji użytkowania danego modelu. Większość pilarek stacjonarnych wymaga odbycia odpowiedniego instruktażu stanowiskowego. Podczas pracy należy pamiętać o ogólnych zasadach bezpieczeństwa, uważając przede wszystkim na zachowanie odstępu ciętego materiału od ostrzy podczas załączania silnika. Nie bez znaczenia pozostaje też odczekanie na obróbkę do momentu osiągnięcia przez taśmę zadanej prędkmężczyzna obsługujący pilarkę taśmowąości obrotowej, unikanie wywierania zbyt dużego nacisku na maszynę oraz optymalne dostosowywanie szybkości posuwu do ciętego materiału. Efektywna praca z tym elektronarzędziem w dużym stopniu zależy od wprawy operatora, a także jego indywidualnych umiejętności względem obsługi poszczególnych funkcjonalności urządzenia. Obsługa pilarki taśmowej powinna być wykonana przez przeszkoloną osobę.

 

Prawidłowa eksploatacja taśmy tnącej

Nie bez wpływu na wydajność i trwałość taśmy tnącej ma ogólny stan techniczny narzędzia. Urządzenie to wymaga odpowiedniej konserwacji, a także użytkowania zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli taśma tnąca ulegnie uszkodzeniu, należy dokładnie określić przyczynę awarii. W ten sposób uniknąć można ponownych błędów eksploatacyjnych, które zwiększają ryzyko trwałego zepsucia sprzętu. Taśma tnąca najczęściej ulega zerwaniu, gdy pilarka taśmowa nie jest prawidłowo użytkowana. Do takiej sytuacji może dojść np. na skutek niewłaściwego doboru taśmy to urządzenia, niepoprawnego działania prowadnic czy błędnego ustawienia parametrów cięcia. Ryzyko uszkodzeń taśmy tnącej wzrasta również wówczas, gdy prędkość posuwu jest zbyt wysoka w stosunku do typu obrabianego materiału. Nie bez znaczenia pozostaje zastosowanie zbyt małej ilości chłodziwa, co grozi przegrzaniem urządzenia podczas intensywnej pracy. Obsługa pilarki taśmowej nie jest trudna, jednak należy pamiętać, by przestrzegać zasad BHP.

Comments are closed.