Podajniki rolkowe – czym są i do czego służą?

Podajniki rolkowe – czym są i do czego służą?

Podajnik rolkowy to urządzenie, które może znacząco usprawnić pracę w warsztacie, a także zwiększyć wydajność obróbki. To również skuteczny sposób na to, aby poprawić komfort operatora. Zwiększenie produktywności zakładu wymaga wdrożenia nowoczesnych rozwiązań oraz wyposażenia. Jest to inwestycja, która bardzo szybko się zwraca. Przenośniki rolkowe występują w kilku różnych wariantach, co ułatwia dobór opcji odpowiedniej dla siebie. Poniższe wskazówki z pewnością będą stanowić spore ułatwienie.

Czym jest podajnik rolkowy?

Na samym początku należy wytłumaczyć, czym jest przenośnik rolkowy. Jest to urządzenie wykorzystywane podczas przenoszenia niewymiarowych, a nierzadko bardzo ciężkich elementów. Mowa tutaj o m.in. materiałach, narzędziach, czy też sprzęcie warsztatowym. Dobrej jakości podajniki gwarantują pożądany poziom wygody eksploatacji, niezawodności oraz bezpieczeństwa. Z łatwością można dostosować je do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. Dodatkowym atutem jest fakt, że podajniki rolkowe mogą współpracować z innymi maszynami, które znajdują się w obiekcie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić je w pobliżu linii produkcyjnej, windy lub urządzenia do obróbki. Istnieje także możliwość montażu dodatkowych elementów, takich jak np. bondy oraz ograniczniki. Sprawia to, że urządzenie będzie w stu procentach zgodne z posiadanymi wymaganiami.

Jak zbudowany jest przenośnik rolkowy?

Mogłoby się wydawać, że podajnik rolkowy posiada bardzo skomplikowaną budowę, jednak nie jest to prawdą. Podstawą jest to, aby konstrukcja była wytrzymała oraz odporna na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych. Solidna rama połączona jest z rolkami na łożyskach. Należy wspomnieć również o mocnych nogach, które są adekwatne do obciążeń. Nie bez znacznie jest również materiał, z którego wykonany jest podajnik. Powinien być on odporny na szkodliwe działanie wilgoci. Zwykle mamy tutaj do czynienia z ocynkowaną stalą lub aluminium. Niektóre modele wyposażone są w napęd, który powinien cechować się niską awaryjnością. Ponadto, musi on spełniać szereg rygorystycznych norm oraz standardów.

przenośnik rolkowy do przenoszenia materiałów

Jak już wspomniano, podajniki rolkowe występują w wielu różnych wariantach. Właśnie dlatego istotne jest to, aby zastanowić się, jaki rodzaj sprawdzi się najlepiej w danym warsztacie.

1. Ręczne podajniki rolkowe – największa ich zaletą jest niska cena zakupu. Uchodzą one za bezpieczne oraz niezawodne. Sprawdzą się w przypadku niezbyt intensywnej obróbki. Ponadto, nie są one przystosowane do wysokich obciążeń. Opisywany typ urządzenia jest najczęściej wybierany przez małe obiekty.
2. Grawitacyjne podajniki rolkowe – pod względem budowy przypominają przenośniki ręczne. Atutem jest jednak fakt, że podczas obróbki nie musimy wkładać tak dużej ilości własnej energii. Istnieje możliwość ustawienia sprzętu pod wskazanym kątem.
3. Podajniki rolkowe z napędem – są one niemal bezobsługowe, a tym samym wydajne oraz funkcjonalne. Doskonale sprawdzają się w dużych zakładach. Minusem jest jednak wyższa cena.

Comments are closed.