Problemy podczas eksploatacji piły taśmowej do drewna – porady
Piła taśmowa to popularne narzędzie do obróbki wielu różnych materiałów, w tym również drewna. Jej elementem tnącym jest taśma zębata o zamkniętym obwodzie, która wyróżnia się dużą elastycznością. Do zalet pił taśmowych należy wysoka precyzja obróbki, jednak podczas eksploatacji tego narzędzia napotkać można różne trudności. Zobacz, jak sobie z nimi poradzić, zwłaszcza, że eksploatacja pił taśmowych tylko wydaje się być łatwa.
Problemy podczas używania piły taśmowej
Jednym z najczęściej spotykanych problemów eksploatacyjnych jest pękanie piły taśmowej od strony grzbietu. Przyczyną może być nieprawidłowe napięcie taśmy, które należy ustawić zgodnie z dokumentacją techniczno-ruchową narzędzia. Pęknięcia mogą być także następstwem zbyt dużego posuwu, prowadzącego do przeciążenia taśmy. Problem ten można rozwiązać poprzez odpowiednie zredukowanie nacisku. Jeżeli przyczyną jest zły stan kół prowadzących lub ustawienie ich w różnych płaszczyznach, należy dokonać ich regulacji oraz skorygować pozycję. Przyczyną pękania bywa też zużycie lub zanieczyszczenie rolek, ewentualnie ich niewłaściwe ustawienie. Prowadniki należy wówczas przesunąć bliżej strefy cięcia, a także je oczyścić. Do pęknięć prowadzą też drgania przekładni lub kół prowadzących, co oznacza zużycie łożysk oraz konieczność ich wymiany.
Eksploatacj
a pił taśmowych – porady
Do powszechnie spotykanych problemów przy eksploatacji piły taśmowej należy również pękanie we wrębie zęba. Przyczyną może być zbyt mały promień zaokrąglenia wrębu, który wymaga przestrzeni. Jeżeli napięcie taśmy jest za małe lub za duże, należy je zmierzyć i ustawić zgodnie z DTR. W przypadku zbyt dużego posuwu występuje ryzyko przeciążenia taśmy, dlatego wskazane jest zredukowanie nacisku. Pękanie we wrębie zęba może wynikać z przypalenia po ostrzeniu, co zwykle oznacza dobór zbyt twardej ściernej. Przyczyną bywa też zbyt tępe ostrze. W takim przypadku należy przerwać pracę, a następnie naostrzyć taśmę w pełnym zarysie przyłożenia. Jeżeli rozwarcie jest za małe lub za duże, trzeba je skorygować oraz dopasować do twardości drewna i rodzaju piły. Pękanie może być też spowodowane zbyt daleką odległością prowadników od strefy cięcia, dlatego należy ustawić możliwie najbliżej obrabianego materiału. Przyczyną bywa też pozostawianie napiętej taśmy po zakończeniu pracy, kiedy to konieczne jest jej zluzowanie.
Piła taśmowa do drewna problemy
Problemem występującym przy eksploatacji piły taśmowej może być również jej falowanie. Przyczyną najczęściej jest niewłaściwe rozwarcie, np. zbyt małe lub pozbawione symetrii. Falowanie występuje też w przypadku zużycia się kół i rolek, a tym samym powstawania luzów w układzie naciąg piły. Należy wówczas przeprowadzić wymianę tych elementów. Jeżeli przyczyną jest zły naciąg taśmy, trzeba go ustawić zgodnie z DTR. W przypadku zbyt dużego posuwu, należy go zmniejszyć. Powodem falowania może być też przemieszczanie się ostrzy taśmy po rolkach lub kołach prowadzących, co jednostronnie zmniejsza rozwarcie. Rozwiązaniem jest zastosowanie szerszej taśmy, która poprawi symetrię rozwarcia. W przypadku braku współosiowości rolek z torem jezdnym, należy zadbać o ich odpowiednie ustawienie.