Szlifierka taśmowa – co warto wiedzieć przed kupnem?

Szlifierka taśmowa – co warto wiedzieć przed kupnem?

Szlifierka taśmowa należy do podstawowych elementów wyposażenia większości warsztatów. Narzędzie to umożliwia wygodną obróbkę materiałów o różnym stopniu twardości – począwszy od drewna, a skończywszy na metalu. Wybór konkretnego modelu szlifierki taśmowej powinien być ściśle uzależniony od przyszłych zastosowań. Poszczególne urządzenia różnią się zarówno parametrami, jak i dodatkowymi funkcjonalnościami.

Działanie szlifierki taśmowej

szlifierka taśmowaSzlifierka taśmowa do metalu lub drewna opiera swoje działanie na ciągłym obrocie taśmy z papierem ściernym w obrębie jednej płaszczyzny. Proces szlifowania odbywa się cały czas w tym samym kierunku i z bardzo dużą prędkością, co eliminuje ryzyko powstawania wyżłobień kolistych podczas obróbki. Narzędzie to najczęściej stosowane jest na dużych obszarach o lekko wypukłej lub całkowicie prostej powierzchni. Szlifierki taśmowej należy używać zgodnie z kierunkiem włókien. Podstawową trudnością podczas jej stosowania jest niemożność dotarcia do narożników, co wynika ze specyficznej budowy narzędzia – ze stopą szerszą od taśmy szlifującej. Obrabiane szlifierką taśmową powierzchnie warto więc przy krawędziach wykończyć dodatkowo innym narzędziem.

Kluczowe parametry

Przy wyborze szlifierki taśmowej należy wziąć pod uwagę jej parametry. Do najważniejszych należą wymiary taśmy. Im większe, tym krótszy czas wykonania całej pracy. Wiąże się to jednak ze zmniejszeniem precyzji obróbki. Najczęściej spotykane są taśmy o szerokości 60-100 mm oraz długości 130-610 mm. Kolejny ważny parametr to prędkość przesuwu taśmy. Im wyższa, tym z reguły efektywniejsza będzie praca narzędzia. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia zasilania. W sprzedaży znaleźć można modele pneumatyczne i elektryczne. Narzędzia należące do tej drugiej grupy są nieco słabsze, ale pracują ciszej. Warto też pamiętać, że szlifierki taśmowe o dużej prędkości przesuwu przeznaczone są jedynie do obróbki miękkich materiałów. Przy wyborze urządzenia znaczenie ma także rodzaj obsługi – ręczny lub stacjonarny. Modele należące do pierwszej grupy są wygodne i mobilne. Stacjonarne szlifierki wyróżniają się natomiast większą stabilnością oraz precyzją.

Dodatkowe funkcjonalności

Najbardziej profesjonalne szlifierki taśmowe wyposażone są w różne dodatkowe funkcjonalności. Należy do nich system odsysania pyłu, który poprzez bieżące usuwanie drobin zapewnia lepszą widoczność podczas pracy. Przydatną funkcjonalnością jest także elektroniczny wybór prędkości przesuwu. Opcja ta zapewnia możliwość precyzyjnego dopasowania szybkości szlifowania do typu materiału. Niektóre modele wyposażone są w funkcję pracy na mokro, jednak wymaga ona wykorzystania specjalnie przystosowanego papieru. Do praktycznych funkcji należy automatyczne napinanie taśmy, która niweluje konieczność ustawiania tego parametru ręcznie. Szlifierka taśmowa do drewna lub metalu może też posiadać dodatkową ramkę szlifierską. Wyposażenie to pozwala na delikatne uniesienie taśmy, dzięki czemu nie przylega ona do obrabianej powierzchni bezpośrednio.

Comments are closed.